pondělí 8. září 2008

Virtuální realita pro každého

Na stránkách NG Česko se píše o tom, že "Microsoft celosvětově spouští nové vizuální médium pro webovou prezentaci fotek zcela novým způsobem. Máte-li potřebu zachytit svoje okolí a rádi experimentujete, bude vás nová on-line služba z dílny Microsoft Research Labs zajímat. Microsoft Photosynth využívá digitální fotografie uživatelů k vytvoření trojrozměrného pohledu na věc (lokalitu, místo, krajinu, budovu...). Mezi záběry lze plynule přecházet, přibližovat detaily nebo kroužit ve 360 stupňových panoramatech. Jediné, co uživatel musí poskytnout, jsou digitální fotografie, o zbytek se postará aplikace Photosynth."

Zatím nemám čas to zkoušet, ale zní to opravdu zajímavě. Čtěte s podrobným popisem a návodem zde

neděle 7. září 2008

Vyvážení bílé a barevná teplota

Vyvážení bílé (v angličtině White Balance) je ve fotografii nebo kinematografii označení pro úkon spočívající v barevném vyvážení předmětu snímání (a jeho světelným podmínkám) tak, aby se zachycený obraz co nejlépe shodoval s podáním barev, jak je vidí lidské oko. Světelné podmínky mohou být různé, každý zdroj světla může mít jinou teplotu chromatičnosti a zatímco lidské oko se těmto podmínkám umí do značné míry subjektivně přizpůsobit, u filmu nebo digitálního světlocitlivého čipu tomu tak není a odchylka od světelných podmínek, na které je přístroj v ten okamžik nastaveny, se výrazně projeví.

Nastavení bílé se diametrálně liší podle technologie daného fotografického přístroje. Barevná teplota (též teplota chromatičnosti) charakterizuje spektrum bílého světla. Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu a měří se v Kelvinech.



Příklady barevných teplot různých světelných zdrojů

- 1200 K: svíčka
- 2800 K: žárovka, slunce při východu a západu
- 3000 K: studiové osvětlení
- 5000 K: obvyklé denní světlo, zářivky
- 5500 K: fotografické blesky, výbojky; toto je obvyklá barevná teplota
používaná v profesionální fotografii
- 6000 K: jasné polední světlo
- 6500 K: Standardizované Denní Světlo
- 7000 K: lehce zamračená obloha
- 8000 K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra)
- 10 000 K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez slunce


Zrak člověka má schopnost barevnou teplotu subjektivně přizpůsobovat světelným podmínkám – bílý papír vnímá jako bílý, i když je vlivem osvětlení zabarvený. 

Fotoaparáty a kamery se naproti tomu musí na barevnou teplotu nastavovat („vyvažovat“) – moderní digitální fotoaparáty jsou též zpravidla schopny vyvážení bílé odhadnout automaticky, ale v některých situacích je výhodné prostředí napevno nastavit – často se tak dá předejít například oranžovému
zabarvení snímků pořízených v žárovkovém osvětlení nebo naopak modrému nádechu u fotek při zatažené obloze.

Zdroj: Wikipedia.org